Hazánk borkultúráját az ország méretéhez viszonyítva meglepő sokszínűség, egyediség jellemzi. A laza homokos talajtól a kötött nyirok talajokig mindenféle termőhely megtalálható. Sokan nem is tudják, hány borvidék van Magyarországon, ami nem meglepő a szabályozás többszintűségét látva.
Magyarországon 22 borvidék van, 6 nagy régióba sorolva.
Az összes termőfelület körülbelül 65.000 hektár. Ez elsőre soknak tűnhet, de összehasonlítva Bordeaux 130.000 hektárjával, már nem az. A csúcs a nyolcvanas években volt, amikor közel 250.000 hektáron folyt a termelés. A szocialista tervgazdaság idején a magyar bor fő felvevő piaca a KGST országok voltak. A kilencvenes évek piaci alapú termelése, illetve a bőkezű kivágási támogatások a magyarországi szőlőterületek gyors ütemű zsugorodását hozta. Hozzá kell tenni, ezek a szőlők jobbára elavult, értsd 330-360 cm sortávú, elöregedett ültetvények voltak. A Magyar boripar gazdaságosságban nem tudta felvenni a versenyt a nagyüzemi olasz, spanyol, francia és újvilági termelőkkel. Mostanra beállt egy természetesnek mondható egyensúly, de nagy méretű bővülésre egyelőre nem lehet számítani.
Elmondható, hogy a Magyar borászat, pár kivételtől eltekintve, nem tudott látványosan fejlődő pályára állni. Az éves termelés 3.000.000 hektó liter körül van évente, ami nagyjából fedezi a hazai borfogyasztást. Első blikkre ez jónak is tűnhet, de a magyar borfogyasztás nagy részét az alacsony árfekvésű borok teszik ki. A közép illetve magas árkategóriában termelő jelentős számban jelenlevő bortermelők folyamatos értékesítési gondokkal küzdenek. A magyar emberek bármennyire is erősen lokálpatrióták, sajnos a magyar bor önköltségi ára és a hazai borfogyasztók pénztárcája szűk közös halmazt alkot, a borexport pedig egy még nehezebb pálya.
Magyarország Borvidékei és Borrégiói
Tokaj-Hegyaljai borrégió
– Tokaj-Hegyaljai borvidék
Az Észak-Dunántúl régió borvidékei:
– Ászár-Neszmélyi borvidék
– Etyek-Budai borvidék
– Móri borvidék
– Pannonhalma-Sokoróaljai borvidék
– Soproni borvidék
A Balaton régió borvidékei:
– Badacsonyi borvidék
– Balatonboglári borvidék
– Balatonfelvidéki borvidék
– Balatonfüred-Csopaki borvidék
– Balatonmelléki borvidék
– Somlói borvidék
Dél-Pannónia borvidékei:
– Pécsi borvidék
– Szekszárdi borvidék
– Tolnai borvidék
– Villányi borvidék
Duna Borrégió:
– Csongrádi borvidék
– Hajós-Bajai borvidék
– Kunsági borvidék
Észak-Magyarország borrégió borvidékei:
– Bükki borvidék
– Egri borvidék
– Mátrai borvidék
Magyarország borvidékei